Kolejny Tydzień Europejski w naszym Liceum w dniach 6 - 10 marca 2023 !

 

W  dniach 6-10 marca 2023 po raz kolejny gościliśmy w naszym liceum młodzież z 4 szkół partnerskich. Nasi uczniowie i nauczyciele w tym samym czasie udali się również na podobne Tygodnie Europejskie, odbywające się jednocześnie w każdej z pięciu szkół. W sumie mieliśmy około 50 polskich uczniów i 10 nauczycieli zaangażowanych w działania (12+4 podróżujących, 11 przyjmujących i największą grupę zaangażowaną w warsztaty, pomagającą na wiele sposobów).

Tematem przewodnim zajęć, warsztatów terenowych i wykładów w tym tygodniu był sport z punktu widzenia ekologii. Zadaliśmy sobie pytanie: które dyscypliny sportowe nie wymagają specjalnej infrastruktury czy też dużej ilości sprzętu.

Młodzi ludzie mieli okazję wziąć udział w warsztatach łucznictwa historycznego, w turnieju siatkówki oraz mini- olimpiadzie szkolnej. Uczyli się również tradycyjnych tańców z każdego kraju, a także sprawdzili swoją wiedzę w quizie na temat sportu. Niewątpliwie ciekawym wydarzeniem były spotkania ze znanymi sportowcami: lekkoatletką Anną Wojną oraz kickbokserem i bokserem Przemysławem Saletą.

Odwiedziliśmy również Muzeum Ziemi Bieckiej. Dodatkową atrakcją była wizyta w największej w Polsce hali widowiskowo- sportowej Tauron Arena w Krakowie oraz zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce.

Uczniowie mogli dowiedzieć się wiele o różnicach i podobieństwach związanych z popularnymi sportami w każdym kraju partnerskim oraz o tym, jak zmienia się podejście do sportu, aby również ta dziedzina naszego życia stawała się coraz bardziej ekologiczna.

W działania zaangażowani byli nie tylko uczniowie, ale cała społeczność szkolna, rodzice itp. Na spotkanie z Przemysławem Saletą zaproszono również lokalną telewizję.

Uczniowie przygotowali film, który przekrojowo pokazuje zajęcia, warsztaty i wrażenia z Tygodnia Europejskiego. Film ten będzie częścią dłuższego materiału, który zostanie zaprezentowany podczas naszej wizyty w Brukseli w maju tego roku.

Ogólnie rzecz biorąc, po zakończeniu tygodnia wymiany wszystkie zaangażowane strony miały znacznie szerszą wiedzę na temat głównego tematu tej części projektu.

Koordynator mgr Anna Winnicka-Chojecka

 Relacja - nasz profil FB