Chociaż obecny projekt Erasmus + trwa już dwa lata

, wszystkie wyjazdy w poprzednich latach zostały przesunięte ze względu na pandemię. Mamy więc w tym roku szkolnym istną kumulację!
W pierwszym tygodniu października 2022 gościliśmy w naszym liceum młodzież z 4 szkół partnerskich (Finlandia, Włochy, Niemcy i Węgry). Warto przypomnieć, że nasi uczniowie i nauczyciele w tym samym czasie wyjechali również na podobne Tygodnie Europejskie, odbywające się równocześnie w każdej z pięciu szkół. Głównym tematem zajęć, warsztatów terenowych i wykładów podczas tego tygodnia była zdrowa, ekologiczna, lokalna żywność i jej dostępność dla przeciętnego obywatela w różnych krajach Europy.
Młodzież miała okazję piec ekologiczne tortille,kupić naturalne kosmetyki od lokalnych wytwórców, łowić pstrągi, wziąć udział w Jarmarku Witaminowym, wysłuchać wykładu dietetyka klinicznego, sprawdzić swoją wiedzę w quizie na temat zdrowego stylu życia. Nie zabrakło oczywiście zwiedzania Biecza! Do dodatkowych atrakcji można zaliczyć wizytę w skansenie archeologicznym Karpacka Troja oraz warsztaty łucznictwa historycznego.
Nasi goście mieszkali w rodzinach uczniów bieckiego liceum.
Wczesną wiosną odbędzie się druga wymiana tego typu. Tym razem głównym tematem będzie sport i jego wpływ na środowisko.
Pod koniec obecnego roku szkolnego planujemy wizytę w Brukseli, gdzie zaprezentujemy efekty naszej pracy przed przedstawicielami Parlamentu Europejskiego.
Koordynator projektu Anna Winnicka-Chojecka

Tydzień Europejski w Bieczu na portalu RTVG - Regionalna Telewizja Gorlicka