10 grudnia 2021 r. uczniowie klasy 3c4

wzięli udział w ostatniej sesji programu Euroscola. Jest to program Parlamentu Europejskiego utworzony w 1990 roku, który umożliwia uczniom szkół średnich otrzymanie dofinansowania na wyjazd do siedziby Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. W ramach Euroscoli odbywa się 20 sesji rocznie, w których uczestniczy ok. 10 000 uczniów z całej Unii Europejskiej.

Ze względu na sytuację sanitarną w całej Europie, aby umożliwić uczniom i nauczycielom zdalny udział w programie Euroscola - przy zachowaniu jego edukacyjnego i interaktywnego charakteru skoncentrowanego na kwestiach UE – w 2021 r. Parlament Europejski zaproponował, aby sesje Euroscoli odbywały się online. 10 grudnia uczniowie klasy3c4 jakoMłodsiAmbasadorzy programu EPAS połączyli się online z2300 uczniami z 22 krajów – uczestnikami sesji z całej Europy.Euroscola prowadzona przez dwóch moderatorów obecnych na sali obrad Parlamentu Europejskiego w Strasburgu trwała dwie godziny. Spotkanie rozpoczął Przewodniczący PE David Sassoli.Tematem przewodnim sesji było „Bezpieczeństwo cyfrowe”.


Program obejmował m.in. sesje pytań i odpowiedzi, dyskusję z ekspertami z Parlamentu Europejskiegooraz głosowania na Sli.do. Poruszane zagadnienia  dotyczyły m.in. takich kwestii jak: udział młodych w PE, problemcyberprzemocy, dezinformacji (tzw. „Fake news”) oraz zagrożeń i korzyści wynikających z technologii cyfrowej.
Było to kolejne ciekawe doświadczenie. Młodzi Ambasadorzy mogli poczuć, że naprawdę współtworzą Europę i że to oni, młodzi, są jej przyszłością.

Uczniowie klasy 3c4 po raz drugi uczestniczą w programie Szkoła-Ambasador Parlamentu Europejskiego (EPAS − European Parliament Ambassador School). Warto przypomnieć, że w roku szkolnym 2020/2021Liceum Ogólnokształcące im. St. Wyspiańskiego w Bieczu otrzymało certyfikat uczestnictwa w programie "Szkoła-Ambasador Parlamentu Europejskiego - EPAS", a uczniowie klasy 3c4 tytuły Młodszych Ambasadorów.

Wraz z uczniami w sesji uczestniczyła: p. Ewa Knybel (Starszy Ambasador Parlamentu Europejskiego).