W dniu 15 marca 2021 r. nasza Szkoła włączyła się zdalnie w obchody XV Święta Liczby Pi.

Rozpoczęliśmy o 9.42 (3π) wykładem inauguracyjnym pt. „Wyrównywanie temperatur – przewodnictwo, promieniowanie i konwekcja”, który wygłosi dr Jerzy Jarosz, prof. UŚ – laureat konkursu „Popularyzator Nauki 2020”. Inne wykłady, które mieliśmy okazję wysłuchać to „Podróż w głąb świata nano, czyli krótka rzecz o tym jak nanotechnologia zmieniła nasze życie”, „Co można znaleźć
w potęgach dwójki” czy też „Co jest dłuższe: łokieć, czy stopa? „Wydarzenie organizowane było przez Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. dr hab. Ryszard Koziołek.
Dodajmy, że w dniu 25 listopada 2019 roku UNESCO podjęło proklamację
o ustanowieniu 14 marca Międzynarodowym Dniem Matematyki (International Day of Mathematics-IDM). Pierwsze obchody odbyły się w 2020 roku. Datę święta Liczby Pi ustalono na 14 marca
z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi
(w systemie amerykańskim tę datę zapisuje się jako 3.14). Wiele amerykańskich szkół obchodzi wówczas święto matematyki tzw. Pi Day.
Warto nadmienić, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego
i Alberta Einsteina. Święto Liczby Pi jest wydarzeniem mającym na celu popularyzowanie nauk ścisłych i technicznych. Stąd też w tym dniu na różnych uczelniach odbywają się liczne wykłady, warsztaty i pokazy.

Tekst: p. Elżbieta Rzepka