W dniach 19-21 listopada 2020 r. delegacja uczniów i nauczycieli naszego Liceum wzięła udział w konferencji organizacyjnej nowego projektu Erasmus +

na lata 2020-2022. Szkołę reprezentowały Wiktoria Janik i Natalia Róż oraz nauczyciele: pani Anna Winnicka-Chojecka oraz pani Kinga Augustyn.
Ze względu na pandemię, konferencja odbyła się zdalnie, poprzez platformę eTwinning i była prowadzona przez nauczycieli z Herderschule, naszej szkoły partnerskiej w Rendsburgu na północy Niemiec. Szkoła ta jest równocześnie pomysłodawcą i koordynatorem całego projektu.
Obecni byli delegaci ze wszystkich szkół: oprócz Niemców i Polaków, w spotkaniu uczestniczyli Włosi (Reggio Emilia), Finowie (Tampere) oraz Węgrzy (Miszkolc).
Podczas konferencji udało się ustalić najważniejsze aspekty pracy na najbliższe dwa lata ( z możliwością wydłużenia projektu o kolejny rok, jeśli wyjazdy nie będą mogły się odbyć w pierwotnie założonych terminach). Uczestnicy projektu poznają zwyczaje żywieniowe każdego kraju, tradycyjne potrawy, ale przede wszystkim najnowsze trendy w tym aspekcie (żywność ekologiczna, weganizm, wegetarianizm, kupowanie produktów bezpośrednio od farmerów).
W drugiej części projektu będziemy zajmować się najciekawszymi trendami w świecie sportu, dociekać czy poszczególne dyscypliny stają się mniej czy bardziej popularne i przede wszystkim zastanawiać się nad tym, które sporty są najbardziej przyjazne dla środowiska (nie wymagają specjalnej infrastruktury itd.)
Niestety pierwszy Tydzień Europejski nie odbędzie się w marcu 2021r., tak jak na początku zaplanowaliśmy. W zależności od sytuacji na świecie, termin wyjazdu uczniów będzie ustalony w późniejszym czasie (być może odbędzie się jesienią 2021 r. ) Każda szkoła wyśle wtedy do pozostałych partnerów po trzech uczniów wraz z towarzyszącym im opiekunem.
Drugi wyjazd- być może wiosna 2022. A na zakończenie projektu- wycieczka do Brukseli dla najbardziej zaangażowanych uczniów!
Więcej informacji na temat programu Erasmus + można uzyskać u pani Anny Winnickiej- Chojeckiej i u pani Kingi Augustyn.
Zachęcamy do zgłaszania swojego uczestnictwa w projekcie! To niepowtarzalna szansa poznania wspaniałych ludzi z wielu pięknych zakątków Europy!


Tekst: koordynator projektu Anna Winnicka Chojecka