Finał projektu "Barska: Zawiąż Konfederację", realizowanego przez stowarzyszenie Pospolite Ruszenie Szlachty Ziemi Krakowskiej dzięki wsparciu programu "Patriotyzm Jutra"

, odbył się w Kasztelu w Szymbarku w dniach 8 - 9 grudnia 2018 r.

Projekt, realizowany w okresie od września do listopada 2018 r. na terenie województwa małopolskiego - w Bieczu, Gorlicach i Starym Sączu,  miał na celu przybliżyć dzieje Konfederacji Barskiej w 250. rocznicę jej zawiązania (1768 - 2018). Projektowany w stulecie odzyskania niepodległości miał ukazać także początki polskich zmagań o wolność i niepodległość. Projekt opierał się na innowacyjnej metodzie larp, czyli połączeniu gry fabularnej, symulacji historycznej i dramy szkolnej. W fazie realizatorskiej projekt polegał na przeprowadzeniu w dniach 27 - 28 września 2018 r. w auli naszego Liceum warsztatów  dla klasy 1c, 2c i 2ab.

Zgodnie z założeniami projektu do udziału w finale zostali zaproszeni najlepsi "aktorzy". 17 uczniów z naszego LO (na 40 z trzech wytypowanych szkół) zostało zaproszonych na finałową rozgrywkę projektu wykorzystującego edularpy:"Barska: Zawiąż Konfederację" do Kasztelu w Szymbarku. Cała sobota upłynęła na warsztatach szermierczych (pod okiem Profesjonalnego Trenera szermierki - pana Leszka Galicy z Teatru Walki), teatralnych, tanecznych (pod okiem  Chorea Antiqua i Corona Florum) i językowych, aby przybliżyć i pozwolić wejść całym ciałem i duszą w epokę   połowy XVIII wieku.

W niedzielę odbył się bardzo widowiskowy larp, który przeniósł uczestników w czasy Konfederacji Barskiej. Przeprowadzony został przez kilkunastu animatorów, którzy tak jak i wszyscy uczestnicy występowali w strojach historycznych. "Patria czy partia" to larp rozgrywający się w 1770 roku (dwa lata po wydarzeniach przedstawianych na I etapie w szkole), w którym do pałacu Marii Amalii Mniszech goszczącej swoje magnackie przyjaciółki i czołowych polityków konfederacji przybywa rozbity oddział księcia Marcina Lubomirskiego.

Konfederatom przyszło debatować nie tylko nad przyszłością ruchu, ale i przyjmować francuskiego generała Dumourieza, tureckiego posła, tropić złodziei regimentowego skarbca, szukać winnych spalenia zamku, czy przygotować zasadzkę na rosyjskiego generała Wojejkowa. Oczywiście nie zabrakło amorów, flirtów, tańców dworskich i pojedynków. Na koniec zasiedliśmy do stołów na staropolskiej uczcie. Informacje na temat projektu i finału na stronie stowarzyszenia Pospolite Ruszenie szlachty Ziemi Krakowskiej https://www.facebook.com/pg/PospoliteRuszenieKrakow/photos/?ref=page_internal oraz http://www.barska1768.pl/

Opieka i uczestnicy: pani Monika Kowalska - Orlewska i Ewa Knybel. Serdeczne podziękowania kierujemy do Pani Elżbiety Knapik - Dyrektor Biblioteki Biecz i równocześnie partnera projektu za współpracę i zaproszenie uczniów bieckiego liceum do wzięcia udziału w tym niezwykle ciekawym i inspirującym przedsięwzięciu.