10 stycznia 2018 zmarła Kristiina Sirén, emerytowana nauczycielka języka angielskiego Szkoły Uniwersyteckiej w Tampere (Tampereen Yliopiston Normaalikoulu) w Finlandii.

Trudno wymienić wszystkie zasługi wielkiej Przyjaciółki naszego Liceum, Biecza i Polski.

Kristiina Siren w 1991 roku rozpoczęła współpracę z naszą Szkołą i w latach 90. była liderką grupy fińskich nauczycieli prowadzących Międzynarodowe Obozy Języka Angielskiego UNESCO w Bieczu.

Dzięki staraniom Kristiiny Sirén udało się naszym nauczycielom i uczniom nawiązać wielokierunkową współpracę międzynarodową na wiele lat przed wejściem Rzeczypospolitej Polskiej w struktury europejskie.

Nasza Przyjaciółka wielokrotnie roztaczała opiekę nad licealistami delegowanymi do Finlandii, inicjowała projekty i patronowała m. in. warsztatom ekologicznym (1997), warsztatom historycznym (2003 – 2004), praktykom studentów uniwersytetu w Tampere w naszym Liceum, wymianie nauczycieli pomiędzy LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Bieczu a Tampereen Yliopiston Normaalikoulu. Kristiina Sirén była organizatorką międzynarodowych konferencji metodycznych, a także eksponowanej w naszym Liceum wystawy poświęconej Tove Jansson i bohaterom jej utworów. Była również inicjatorką i współfundatorką Stypendium im. Dyrektora Marka Siarkowicza.

Zafascynowana historią i kulturą Polski, biorąc udział w pracach Towarzystwa Przyjaźni Fińsko – Polskiej, Kristiina nauczyła się języka polskiego i z radością odwiedzała ulubione miejsca w Polsce; Biecz, Kraków, Warszawę.

 

Kristiina Sirén na zawsze pozostanie we wdzięcznej pamięci polskich przyjaciół, zarówno pracowników bieckiego Liceum, jak też licznych uczniów z całej Polski, którzy brali udział
w Międzynarodowych Obozach Języka Angielskiego w Bieczu.

 

Dyrekcja, Rada Pedagogiczna, emerytowani pracownicy Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Bieczu